Звернення Посла України в Норвегії Вячеслава Яцюка з нагоди Дня пам’яті та примирення 8 травня
Опубліковано 07 травня 2021 року о 19:35

Дорогі українки та українці Норвегії!

Шановні норвезькі друзі!


Упродовж останніх років ми маємо добрі традиції щодо спільного вшанування активістами української громади Норвегії, норвезькими друзями України та дипломатами Посольства України в Осло кількох особливо важливих дат, однією з яких є День пам’яті та примирення 8 травня, що також відзначається як День визволення Норвегії.


Пам’ятаючи про ні з чим не порівнянні жертви Українського народу під час Другої світової війни, про його надважливу роль у перемозі над нацизмом, про кілька тисяч синів і дочок України, які назавжди спочили у норвезькій землі, та, водночас, про непересічний внесок українців у звільнення північної Норвегії від нацистської окупації у 1944 році, Посольство вважало і вважає своїм обов’язком вшановувати пам'ять українців, які загинули на території Норвегії, під час спеціальних церемоній 8 травня на Західному цвинтарі Осло – головному некрополі Норвегії з кількома національними меморіалами загиблим воїнам.


Водночас, не буду приховувати наскільки важко було це робити мені особисто та моїм колегам-дипломатам біля радянського військового меморіалу на цьому цвинтарі. З одного боку, там поховані наші співвітчизники – з Київщини, Миколаївщини, Одещини, Чернігівщині та багатьох інших куточків нашої Батьківщини. Завдяки зусиллям наших небайдужих норвезьких друзів, на сьогодні встановлено імена вже 45 українців, які схоронені у братській могилі на Західному цвинтарі Осло, але ще більше там тих наших співвітчизників, чиї імена залишаються невідомими. З іншого боку, радянський військовий меморіал – навіть незважаючи на те, що він був споруджений Урядом Норвегії – залишається символом радянського минулого, який не може не нагадувати про жахливі лихоліття Українського народу у минулому столітті під час перебування під владою комуністичної імперії. Чого лише варті викарбувані на його постаменті слова Сталіна – цього підступного ката українців радянської доби.


Саме тому вже кілька років поспіль Посольство наполегливо відстоює перед норвезькими властями право України мати власний меморіал на Західному цвинтарі Осло. Також не буду приховувати ані того, що наразі наші зусилля наштовхуються на стіну байдужості з боку тих, від кого залежить ухвалення відповідного рішення, ані відчуття незручності за попередню позицію норвезьких властей у цьому питанні. Але, як нещодавно влучно нагадав один з наших норвезьких друзів, ще не була побудована така стіна, яка б одного дня не впала перед силою правди. Це обов’язково станеться вже найближчим часом і стосовно українського меморіалу в Осло!


Водночас, цьогорічне вшанування пам’яті українців, які загинули на території Норвегії у роки Другої світової війни, Посольство планує провести інакше, ніж це робилося раніше. Після нещодавньої реконструкції меморіалу радянським солдатам на Західному цвинтарі Осло поблизу нього встановлено кілька могильних плит з іменами похованих воїнів, зокрема й українців. Тому 8 травня 2021 року Посольством буде проведено церемонію покладання квітів до могил українців на Західному цвинтарі Осло, а не до радянського військового меморіалу. Через збереження в Осло відповідних протиепідемічних обмежень, цьогорічна церемонія буде проведена в обмеженому колі. Водночас, Посольство запросило приєднатися до неї очільників українських громадських організацій Норвегії, які зможуть це зробити. До спорудження українського меморіалу на Західному цвинтарі Осло, Посольство має намір вшановувати пам’ять загиблих українців на території Норвегії у такий спосіб і у подальшому.


Водночас, користуючись нагодою нового 8 травня, звертаюся і до всіх представників численної української громади Норвегії, і до норвезьких друзів України з проханням допомогти «розбити сю скалу» – використовувати всі ваші можливості та можливості ваших рідних, друзів та знайомих з метою переконати Уряд Норвегії у тому, що Україна – і з точки зору міжнародного права, зокрема й як держава-засновниця ООН; і з точки зору загальнолюдської моралі як країна, яка зазнала найбільших людських втрат у тій війні; і з урахуванням особливо вагомої ролі українців під час звільнення Фіннмарка від нацистської окупації – обґрунтовано очікує на спорудження на Західному цвинтарі Осло меморіалу українцям, які загинули на території Норвегії. Впевнений, що спільними зусиллями ми зможемо домогтися справедливості і обов’язково досягнемо цієї важливої мети.


8 травня є одним з найважливіших нагадувань для всіх українців – і в Україні, і за її межами – про те, що ми є народом-переможцем. Про те, що українці мають внутрішній стрижень, який робить їх незламними перед найнебезпечнішими викликами та найпідступнішими ворогами. Український народ зазнав невимовних втрат, але витримав випробування найжахливішої війни в історії людства. Україна неодмінно переможе і сьогодні!


З Днем Перемоги! З Днем визволення Норвегії! Але ніколи знову!


Вячеслав Яцюк

Посол України в Норвегії

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux