• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Норвегією
Опубліковано 21 жовтня 2020 року о 23:10

Двостороннє співробітництво між Україною та Норвегією в культурно-гуманітарній сфері традиційно є важливою складовою відносин між двома країнами.

Пріоритетними напрямами в цій області є проведення українських культурних заходів в Норвегії, забезпечення участі українських представників у виставках, концертах і фестивалях, що організовуються на території Норвегії, встановлення і розвиток зв’язків між навчальними закладами двох країн, проведення заходів з відзначення видатних дат в історії та культурі українського народу, організація заходів, спрямованих на задоволення потреб представників української громади Норвегії тощо. Так, у 2018 році під час урочистого прийняття з нагоди 27-ї річниці Незалежності з найкращими творами українського пісенного спадку в Норвегії виступали солісти Київського національного академічного театру оперети Галина Грегорчак-Одринська та Володимир Одринський. Влітку 2019 року з концертними шоу в мм. Осло та Тронхейм вперше виступив український гурт «Фіолет».

У Норвегії також регулярно організовуються покази творів українського кіномистецтва, зокрема, у період з 2018 по 2020 роки в м.Осло відбулися прем’єрні покази фільмів «Кіборги. Герої не вмирають» та «Чорний ворон»; допрем’єрний показ фільму «Ціна правди» (англійська назва «Mr. Jones») у рамках кінофестивалю «Movies on War»; показ фільму «Сторонній» у рамках Ravenheart International Film Festival.

У 2019 році у рамках  робочої поїздки до Норвегії у складі української урядової делегації відбулася зустріч Міністра культури України Євгена Нищука з Міністром культури Норвегії Тріне Шкей Гранде. Під час зустрічі були обговорені основні напрямки можливого культурного співробітництва між двома країнами. Одним із перспективних напрямків започаткування співробітництва сторони відзначили креативні індустрії, які наразі набувають стрімкого розвитку в Україні.

Продовжують розвиватися українсько-норвезькі літературні контакти. Наприкінці 2018 року в Посольстві України в Королівстві Норвегія відбувся вечір культурної дипломатії за участі відомої української перекладачки, члена Національної спілки письменників України Наталі Іваничук, з нагоди отримання нею Королівського Норвезького ордену заслуг за перекладацьку діяльність та вагомий внесок у розвиток українсько-норвезьких культурних взаємин.

У 2019-2020 роках реалізовано проєкт зі створення у публічних бібліотеках Норвегії «українських поличок» – до фондів Національної бібліотеки Норвегії та Бібліотеки імені Дайхмана (центральної бібліотеки міста Осло) передано добірки творів українських класиків та сучасних вітчизняних авторів – Тараса Шевченка, Лесі Українки, Юрія Андруховича, Оксани Забужко, Сергій Жадана, Ліни Костенко, Андрія Куркова, Марії Матіос, Василя Шкляра та інших. Також «українські полички» включають низку англомовних книг українських та іноземних авторів з історії та сучасного розвитку України, добірку видань, присвячених сучасній українській культурі, книги для дітей, низку фотоальбомів, туристичних путівників та інші видання.

Низка гуманітарних об'єднань eпродовж багатьох років тісно співпрацюють з Україною у питаннях надання гуманітарної допомоги. Цільова гуманітарна допомога Україні надходить через гуманітарні організації Barn fra Ukraina, Tro Håp og Kjærlighet Stiftelsen, Організацію Червоного хреста.

У 2019 році Норвезька рада у справах біженців (НРБ - неурядова гуманітарна організація зі штаб-квартирою у місті Осло) розширила свою проєктну діяльність у Донецькій області. З метою координації реалізації нових проєктів на Донеччині НРБ відкрито нові польові офіси у містах Краматорськ та Курахове. Починаючи з 2014 року НРБ здійснює проєктну діяльність в Україні, спрямовану на сприяння розв’язанню проблем внутрішньо переміщених осіб та інших громадян, які постраждали внаслідок агресії Росії проти України. Проєкти НРБ в Україні здійснюються за фінансової підтримки урядів Норвегії, США, Швеції, Європейського Союзу (ECHO та EIDHR), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR).

За результатами роботи Посольства у жовтні 2019 року було ухвалене рішення Уряду Норвегії про виділення 36,7 мільйонів норвезьких крон (приблизно 4 мільйони доларів США) на фінансування трирічного проєкту співробітництва між Україною та Норвегією у сфері охорони здоров’я. Проєкт включає три основні напрями взаємодії: фізичну реабілітацію, психологічну реабілітацію та реформування сектору охорони здоров’я. Проєкт буде також спрямований на потреби фізичної та психологічної реабілітації військовослужбовців Збройних Сил України. Окрему увагу у рамках проєкту планується присвятити підтримці створення в Україні сучасних реабілітаційних центрів. З норвезького боку реалізація проєкту координуватиметься Міністерством охорони здоров’я та соціальних служб Норвегії та включатиме такі інституції, як Реабілітаційну лікарню Суннаса (Sunnaas Rehabilitation Hospital), Університетську лікарню Акерсхуса (Akershus University Hospital), Норвезький інститут охорони здоров’я (Norwegian Institute of Public Health) та інші.

Особливою динамікою відзначився розвиток співробітництва в оборонній сфері, зокрема в рамках зустрічі Міністра оборони України А. Загороднюка з Міністром оборони Королівства Норвегія Ф. Бакке-Єнсеном у лютому 2020 року обговорено поточний стан співробітництва між двома країнами, зокрема можливості співробітництва в рамках «Північноєвропейського оборонного співробітництва» (NORDEFCO), проведення консультацій щодо політичної стратегії з питань територіальної цілісності, незалежності та безпеки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux