Портал в режимі тестування та наповнення
Політичні відносини між Україною та Норвегією
Опубліковано 25 серпня 2012 року о 23:04

Історичні зв’язки між Україною і Норвегією сягають доби вікінгів і Київської Русі. Одним з найвідоміших фактів того часу – одруження дочки Ярослава Мудрого Єлизавети з норвезьким принцем, а згодом й майбутнім королем Норвегії (1045-1066) Гаральдом ІІІ Суворим.

Норвегія визнала незалежність України 24 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини між Україною і Королівством Норвегія встановлені 5 лютого 1992 р. Посольство Королівства Норвегія в Україні було відкрито у Києві у 1992 р. У жовтні 2001 р. в Осло створено Дипломатичне представництво України у Королівстві Норвегія, яке у вересні 2004 р. було перетворено на Посольство України у цій державі.

Політичний діалог з Норвегією розвивається на всіх рівнях, як у двосторонньому форматі, так і в рамках міжнародних організацій і форумів. Невирішених проблем у двосторонніх відносинах між двома країнами немає. 

Останніми роками політичний діалог вийшов на рівень цільових партнерських відносин. Суттєвим поштовхом для подальшого розвитку двосторонніх зв’язків  стало підписання 24 червня 2010 р. у м.Рейк’явік (Ісландія) Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄАВТ.

На Саміті НАТО в Уельсі (4-5 вересня 2014 р.) та під час візиту в Україну (18 листопада 2014 р.) відбулися зустрічі Президента України П.О.Порошенка з Прем’єр-міністром Королівства Норвегія Е.Солберг.

Важливою подією у розвитку українсько-норвезьких відносин став обмін першими в історії двосторонніх відносин офіційними візитами Прем’єр-міністрів двох країн: М.Я.Азарова до Королівства Норвегія 29-30 листопада 2012 р. та Е.Солберг до України 18 листопада 2014 р. Досягнуті результати заклали передумови для подальшого співробітництва обох країн та визначили основні пріоритетні напрями співпраці на найближчу та середньострокову перспективу.

З часу встановлення дипломатичних відносин відбулася низка урядових візитів на високому рівні. Україну відвідали Міністри закордонних справ Королівства Норвегія Т.Столтенберг (1992 р.), Т.Ягланд (2000 р.), Й.Г.Стьоре (2006р.), Б.Бренде (грудень 2013, березень, травень, вересень 2014 р.), Міністр оборони Королівства Норвегія  А.-Г.Стрьом-Еріксен (2006р.), Міністр рибного господарства та прибережних справ Норвегії Л.Берг-Хансен (2013р.), Міністр з питань ЄС В.Хельгесен (вересень та листопад 2014 р.). Було здійснено візити Міністрів закордонних справ України Г.Й.Удовенка (1996р.), К.І.Грищенка (2004р.), Віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції О.Б.Рибачука (2005р.), Міністр оборони України М.Єжель (2011р.), Міністр соціальної політики України Н.Ю.Королевської (2013 р.), Міністр охорони здоров’я України Р.В.Богатирьова (2013 р.), Голова Національної комісії з регулювання у сфері ринків фінансових послуг Б.Й.Візіров (2013 р.).

Політичний діалог підтримується також у формі регулярних двосторонніх консультацій на рівні МЗС обох держав, започаткованих у 2002 р. У березні 2012 р. відбувся робочий візит до м.Осло заступника Міністра – керівника апарату МЗС України П.Клімкіна для участі у семінарі з нагоди 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Королівством Норвегія, а також з метою проведення двосторонніх політичних консультацій з МЗС Норвегії. 25 червня 2014 р. у м.Київ пройшла зустріч заступника Міністра – керівника апарату А.В.Олефірова  з Державним секретарем МЗС Норвегії Бордом Гладом Педерсеном.

Активно розвивається міжпарламентське співробітництво. За період з часу встановлення дипломатичних відносин між Україною та Норвегією відбулася низка взаємних візитів. Україну відвідали Президенти Стортингу К.К.Грьондаль (1999 р.), Т.Ягланд (2005 та 2009 рр.), Віце-президент Стортингу І.Льоннінг (2005 р.).

У 2003 р. Королівство Норвегія вперше відвідав Голова Верховної Ради України В.М.Литвин. 11-12 вересня 2014 р. пройшов візит Голови Верховної Ради України О.В.Турчинова до Королівства Норвегія з метою участі в Європейській конференції глав парламентів країн-членів Ради Європи Відбулися зустрічі Глави Парламенту України з Президентом Стортингу, Прем’єр-міністром та Міністром закордонних справ Королівства Норвегія. Делегації у складі представників законодавчої гілки влади здійснювали візити з метою вивчення досвіду (2011 та 2012 рр.) та в рамках міжнародних організацій, зокрема ОБСЄ (2010 р.) та РЄ (2011 р.).

Загалом, офіційний Осло дотримується конструктивної лінії розвитку двосторонніх політичних відносин з нашою державою, декларуючи свою підтримку євроінтеграційних прагнень України, сприяючи проведенню демократичних, правових та економічних реформ в Україні та активно співпрацюючи на рівні ООН та інших міжнародних організацій. Позиція Норвегії залишається прогнозованою, відповідає загальній позиції ЄС та НАТО, зокрема, полягає у рішучому засудженні норвезькою стороною дій РФ, що порушують суверенітет, територіальну цілісність нашої держави.

МЗС Норвегії привітало український народ з демократичними та вільними виборами Президента України 25 травня 2014 р., що відображають волевиявлення українського народу. Позитивно було відзначено проведення позачергових виборів народних депутатів України в жовтні 2014 р. Норвезька сторона підтримує зусилля українського уряду, спрямовані на проведення реформ в нашій державі, в. т.ч. збільшивши в чотири рази щорічну фінансову допомогу Україні до 30 млн. дол. США.

З огляду на агресивні дії Російської Федерації, МЗС країни перебування повідомляє про нові раунди посилення Урядом Норвегії обмежувальних заходів щодо РФ.

У рамках візиту до України 18 листопада 2014 р. Прем’єр-міністр Королівства Норвегія Е.Солберг була прийнята Президентом України П.Порошенком, Прем’єр-міністром А.Яценюком та Головою Верховної Ради О.Турчиновим. Окрема зустріч відбулася з внутрішньо переміщеними особами з АРК та Донецька і мером Києва В.Кличком. Крім того, відбулися українсько-норвезький бізнес-форум та низка консультацій. Ключовою подією візиту стало підписання ряду важливих двосторонніх документів, зокрема Угоди між Урядом України та Урядом Королівства Норвегія стосовно підтримки державного бюджету.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux