Політичні відносини між Україною та Норвегією
Опубліковано 10 жовтня 2020 року о 23:04

Україна розглядає Норвегію одним зі своїх важливих європейських партнерів, у співпраці з яким також зберігається значний нереалізований потенціал. Останні роки характеризувалися особливо динамічним розвитком українсько-норвезьких відносин в усіх ключових сферах, зокрема й суттєвою активізацією двостороннього політичного діалогу.

За результатами першого в історії взаємин офіційного візиту Президента України в Норвегію 18 жовтня 2016 року відносини між Україною та Норвегією офіційно проголошені міждержавним партнерством. 8-10 травня 2017 року Норвегію відвідав з робочим візитом Голова Верховної Ради України. 28 січня 2019 року відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України в Норвегію, одним з важливих результатів якого стало підписання Спільної заяви Глав урядів щодо посилення українсько-норвезького співробітництва у сфері енергетики.

У свою чергу, Україну відвідали з візитами Прем’єр-міністр Норвегії (18 листопада 2014 року), Президент Стортингу (Парламенту) Норвегії (18-20 вересня 2018 року), Міністр закордонних справ Норвегії (4-6 вересня 2018 року), Міністр торгівлі та промисловості Норвегії (10-11 вересня 2018 року). У квітні 2018 року у Стортингу Норвегії створено – вперше в історії двосторонніх відносин – Групу дружби з Україною.

Перша двостороння зустріч Президента України В.О.Зеленського з Прем’єр-міністром Норвегії Е.Солберг відбулася у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку 25 вересня 2019 року. Міністр закордонних справ Д.І.Кулеба та Міністр закордонних справ Норвегії І.Е.Сьорейде провели дві зустрічі в онлайн-форматі (3 квітня та 4 вересня 2020 року).

Крім заходів у рамках політичного діалогу, між Україною та Норвегією відбуваються регулярні контакти на міжвідомчому та експертному рівнях, зокрема й по лінії зовнішньополітичних та оборонних відомств, міністерств енергетики, освіти, охорони здоров’я та інших установ.

У 2016-2019 роках в українсько-норвезьких відносинах створено та розпочато співпрацю у рамках низки нових ініціатив та механізмів взаємодії, зокрема Міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки (станом на 2021 рік, проведено три засідання, останнє з яких – 12 листопада 2020 року), Українсько-норвезького діалогу з європейської інтеграції, Ініціативи з підвищення енергоефективності, програми співробітництва у медичній сфері, ініціативи «Україна-Норвегія: поєднані історією». Протягом останніх років високими темпами зростає двостороння торгівля; у 2018 році розпочато перші великі інвестиційні проєкти норвезьких компаній в Україні у сфері відновлювальної енергетики; триває опрацювання нових перспективних напрямів та проєктів двосторонньої співпраці.

Від початку агресії Росії проти України Норвегія дотримується послідовної позиції на підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України, зокрема й у повному обсязі приєднується до санкцій ЄС проти РФ, підтримує найважливіші ініціативи України в ООН тощо. На цілі проєктної діяльності в Україні Уряд Норвегії щорічно виділяє близько 20 млн. дол. США (пріоритетні напрями: реформа судової системи; підвищення енергоефективності та ядерна енергетика; сприяння розвитку торгівлі; гуманітарні проєкти на сході України).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux