Політичні відносини між Україною та Норвегією
Опубліковано 10 жовтня 2020 року о 23:04

Історичні зв’язки між Україною і Норвегією сягають доби Київської Русі та стародавнього Норвезького Королівства. Одним з найвідоміших фактів того часу є одруження дочки Ярослава Мудрого Єлизавети з норвезьким принцом, який згодом став королем Норвегії (1045-1066) Гаральдом ІІІ Суворим.

Норвегія визнала незалежність України 24 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між Україною і Норвегією встановлені 5 лютого 1992 року. Посольство Королівства Норвегія в Україні було відкрито у м. Київ у 1992 року. У жовтні 2001 року у м. Осло відкрито Дипломатичне представництво України, яке у вересні 2004 року було перетворено на Посольство України в Королівстві Норвегія.

На сьогодні у відносинах між Україною та Норвегією досягнуто відчутного прогресу в усіх ключових сферах взаємодії. Суттєво активізовано двосторонній політичний діалог. За результатами першого в історії взаємин офіційного візиту Президента України в Норвегію 18 жовтня 2016 року, відносини між Україною та Норвегією були проголошені міждержавним партнерством. 27 вересня 2016 року у м. Осло відбулося установче засідання Українсько-норвезької міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки. У квітні 2017 року Україною та Норвегією започатковано новий механізм взаємодії – Українсько-норвезький діалог з питань європейської інтеграції.

Активно розвивається міжпарламентське співробітництво. У квітні 2018 року у Стортингу (Парламенті) Норвегії створено – вперше в історії двосторонніх відносин – Групу дружби з Україною.

27-28 січня 2019 року відбувся офіційний візит Прем’єр-міністра України у Норвегію, під час якого, зокрема, підписано Спільну заяву щодо посилення українсько-норвезького співробітництва у сфері енергетики. Іншими найважливішими заходами українсько-норвезького діалогу протягом останніх років стали візит у Норвегію Голови Верховної Ради України А.В.Парубія (8-10 травня 2017 року), візити в Україну Президента Стортингу Т.В.Трьоен (18-20 вересня 2018 року), Міністра закордонних справ Норвегії І.Е.Сьорейде (4-6 вересня 2018 року), Міністра торгівлі та промисловості Норвегії Т.Р.Ісаксена (10-11 вересня 2018 року), візит у Норвегію Міністра освіти і науки України Л.М.Гриневич (14-17 листопада 2018 року) та проведення у Києві другого засідання Українсько-норвезької міжурядової комісії з питань співробітництва в галузі торгівлі, підприємництва та економіки (11 вересня 2018 року), візит у Норвегію Міністра освіти і науки України Г.І.Новосад (11 листопада 2019 року).

25 вересня 2019 року у штаб-квартирі ООН у м. Нью-Йорк відбулася перша зустріч Президента України В.О.Зеленського з Прем’єр-міністром Норвегії Е.Солберг.

4 вересня 2020 року відбулася відеоконференція Міністра закордонних справ Д.І.Кулеби з Міністром закордонних справ Норвегії І.Е.Сьорейде.

Норвегія дотримується послідовної позиції щодо невизнання анексії Криму, засудження агресії Росії на Донбасі та у Керченській протоці, а також обумовленості міжнародних санкцій проти Росії повним відновленням державного суверенітету та територіальної цілісності України. Попри те, що Норвегія не є державою-членом ЄС, вона у повному обсязі приєдналася до обмежувальних заходів, запроваджених ЄС щодо Росії у зв’язку з її агресією проти України.

Україна і Норвегія підтримують тісну взаємодію у рамках міжнародних організацій. Норвегія стала співавтором більшості резолюцій Генеральної Асамблеї ООН на підтримку територіальної цілісності та державного суверенітету України.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux