Українці в Норвегії
Опубліковано 25 жовтня 2020 року о 23:11

Українські організації в Норвегії

Головним чином, українці потрапили до Норвегії під час Другої світової війни серед військовополонених солдатів, які перебували у концентраційних та трудових таборах, організованих нацистською Німеччиною на території окупованої Норвегії у 1941-45рр. Згідно зі списками, спеціально складеними Посольством України з нагоди 65-річчя Перемоги на основі даних Національного архіву Норвегії, до 1945р. тут перебували в ув’язненні 16562 українців, солдатів Червоної Армії. Більшість із них були вивезені до Радянського Союзу 1946 року, інші загинули у країні перебування. Лише одиницям вдалося залишитися в Норвегії, але відомості про них практично відсутні. Станом на 2015 р. було виявлено більше 3000 могил солдатів, похованих впродовж 1941-1945 рр. Усі відомості щодо таких поховань містяться у пошуковій системі окремого сайту (http://krigsgraver.no ).

Після закінчення Другої світової війни на території Норвегії сформувався осередок української громади, яка свого часу була зорганізована у Швеції вихідцями з України, що потрапили до Скандинавії з Німеччини, Чехії, Польщі та інших окупованих нею під час війни європейських країн. Одним із засновників та головою першої організації українців у Норвегії був Микола Радейко (1920-2005) – воїн УПА із Західної України.

Нова хвиля української імміграції до Норвегії розпочалася наприкінці 1990-х років і триває дотепер. За даними Норвезької імміграційної служби, в країні проживає майже 7700 етнічних українців, в основному, в мм. Осло, Берген, Ставангер, Драммен. 

Місцями компактного проживання українців можна вважати регіони навколо найбільших міст Норвегії – Осло, Бергена, Ставангера, Трондхейма. У цілому ж українці мешкають роззосереджено по усій території країни. Трудова міграція наших громадян у Королівство Норвегія є досить незначною. За приблизними оцінками, кількість українських трудових мігрантів у країні нараховує бл. 330 осіб. У переважній більшості випадків громадяни, які перебувають в Норвегії на законних підставах, зайняті у будівництві, сфері обслуговування (догляд за літніми людьми та дітьми), медицині, нафтогазовій промисловості, сільському господарстві. Має місце практика української трудової міграції за сезонним принципом. Окремою групою громадян України у Норвегії є трудові мігранти, які працюють на архіпелазі Шпіцберген у російському Федеральному державному унітарному підприємстві „Державний трест „Арктикуголь”. Українські шахтарі (переважно вихідців із Луганської та Донецької областей) працюють на о.Шпіцберген на контрактних умовах на шахті „Баренцбург”, територія якої передана Російській Федерації у довгострокову концесію, та проживають на архіпелазі разом із сім’ями.

У Норвегії діють 6 регіональних українських культурно-просвітницьких громадських організацій:

 • Українська громада в Норвегії (заснована у 2004 р. у м. Осло);
 • Українська спілка Західної Норвегії (заснована у 2009 р. у м. Берген);
 • Українська спілка в Ругаланн (заснована у 2016 р. у м. Ставангер);
 • Український культурно-освітній Центр у Норвегії (заснована у 2016 р. у м.Осло);
 • Українська спілка в Тронхеймі (заснована у 2018 р. у м. Тронхейм).
 • «Українська громада Східної Норвегії» (заснована у 2020 р. у м. Осло).

Крім того, є ініціативні групи, які займаються окримими напрямками співпраці.

Громадська організація "Українська громада у Норвегії" (м.Осло), головною метою створення і діяльності якої є збереження національної самобутності українців за кордоном, була офіційно зареєстрована 09.10.2004р. Основним джерелом інформації є фейсбук-сторінка: https://www.facebook.com/groups/204842916210134/?multi_permalinks=1226308597396889¬if_t=group_highlights Поштова адреса Української громади у Норвегії: 0258 Oslo, Uranienborgveien, 4, ukrainsk.no@gmail.com, +47 23 27 03 79.

Стан забезпечення політичних, соціальних, освітніх, культурних, мовних, інформаційних та інших прав і потреб закордонних українців у Норвегії є, в цілому, задовільним. Україномовні ЗМІ у Королівстві Норвегія відсутні. При Українській громаді у Норвегії (м.Осло) діє недільна школа для двох вікових груп (2-5 та 6-12 років). У 2015 році було започатковано діяльність «Пласту», яка полягає в гуртуванні патріотичної молоді та вихованні підростаючого покоління. З 2010 року при Українській громаді в Осло сформувався релігійний осередок греко-католицької церкви, який очолює український священик о.І.Мажучак. З початку 2016 р. на додаток до щомісячної Служби Божої у храмі Св.Йосифа (м.Осло) розпочалися богослужіння у м.Берген. Нагальною для обох організацій залишається потреба окремого приміщення, оскільки наразі шкільні заняття та культурно-просвітницькі заходи відбувається щоразу в іншому приміщенні, наданому управою Католицької церкви м.Осло.

 

Спілка «Українці в Ругалан» (м. Ставангер) об'єднує близько 60 осіб на заході Норвегії. Робота зосереджена на підтриманні та розвитку мови і культури, проведенні волонтерської діяльності.  До керівництва спілки входять 5 осіб, голова - Людмила Нільсен.

Електронна адреса: ukrrogaland@gmail.com

Контактний телефон діючої голови Ради Спілки: +47 98839779

 

Українська спілка у Бергені та Хордалан (м. Берген)

Українська спілка Західної Норвегії була заснована 23 серпня 2009 року у м. Берген. Головна місія спілки – зміцнення відносин між українцями і норвежцями, збереження національних традицій та поширення української культури у Норвегії.

Електронна адреса: ukrainianbergen@gmail.com

Сторінка у соціальній мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/ukrainereihordaland/?ref=bookmarks

Контактний телефон діючої голови Ради Спілки: +47 46846269 (Анна Баккен)

 

Українська Спілка у Тронхеймі (м. Тронхейм)

Українська Спілка в Тронхеймі була заснована 12 жовтня 2018 року у м. Тронхейм. Голова спілки - Ольга Мосанд. 

Електронна адреса: Trondheim@ukrainere.no

Сторінка у соціальній мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/ukrainsktrondheim/

Навчальні та культурні осередки українців

З 2006 р. в Осло діє Українська недільна школа при Українській громаді в Норвегії. 

У 2016 р. свою діяльність започаткували українські школи в м.Ставангер та школа "Еллісів" в м.Осло.

Також з 2015 року діє відділення "Пласту".

Визначні представники української громади

Микола Радейко
(1920-2005)

Відомий лікар та громадський діяч, засновник першого Українського товариства в Норвегії, до того - надрайонний провідник УПА на Лемківщині. Народився 2 жовтня 1920 р. у Яворові. У 1937 р. став членом ОУН, за що його виключили з гімназії «Рідна школа». Сидів у в’язниці в Перемишлі. Екстерном склав іспити в гімназії і вступив до Львівського університету, з якого його теж відрахували через політичні переконання. Знову заарештували, перебував у львівській в’язниці на вулиці Замарстинівській. Відтак, перевели до в’язниці Бригідок. У жовтні 1942 року вступив у Львівський медичний університет.

Восени 1943 р. відбув школу новобранця УПА в Карпатах. Призначений надрайонним провідником ОУН на Лемківщині. Керував діями українського визвольного руху в Українській Республіці. У 1947 р. таємно виїхав до Варшави, потім у Гданськ, а згодом у Норвегію. У 1953 р. закінчив Медичний університету в Осло, де створив Українське товариство в Норвегії. Був членом норвезького ПЕН-клубу. Неодноразово запрошував до себе українських вчених, громадських діячів, активно висвітлював українську тематику у провідних норвезьких виданнях. Сучасники називали його послом України в Норвегії.

Востаннє в Україні був у 1991 р., приїздив до Яворова, у Львові зустрівся із головою Львівської обласної ради В’ячеславом Чорноволом. Помер 2005 року та похований у Осло. У 1999 р. у видавництві «Смолоскип» у перекладі О.Сенюк вийшла книжка «Волю Україні», в якій журналіст К. Крістенсен описав життєвий шлях Миколи Радейка.

За матеріалами http://zik.com.ua.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux