Українці в Норвегії
Опубліковано 25 жовтня 2020 року о 23:11

Українські організації в Норвегії

За даними Норвезької імміграційної служби, станом на 2021 рік в Норвегії проживає майже 7700 етнічних українців. Найбільшими за кількістю українців осередками є міста Осло, Берген, Ставангер, Тронхейм та Драммен. У цілому ж українці мешкають роззосереджено по усій території країни. Трудова міграція наших громадян у Королівство Норвегія є досить незначною. За приблизними оцінками, кількість українських трудових мігрантів у країні нараховує бл. 330 осіб. У переважній більшості випадків громадяни, які перебувають в Норвегії на законних підставах, зайняті у будівництві, сфері обслуговування (догляд за літніми людьми та дітьми), медицині, нафтогазовій промисловості, сільському господарстві. Має місце практика української трудової міграції за сезонним принципом. 

В Норвегії діють 3 недільні школи – «Українська школа «Кобзар» в Норвегії», «Українська школа «Еллісів» в Осло», українська школа у м. Ставангер, та 6 регіональних українських культурно-просвітницьких громадських організацій, зокрема:

  • Українська громада в Норвегії (заснована у 2004 р. у м. Осло);
  • Українська спілка Західної Норвегії (заснована у 2009 р. у м. Берген);
  • Українська спілка в Ругаланн (заснована у 2016 р. у м. Ставангер);
  • Український культурно-освітній Центр у Норвегії (заснована у 2016 р. у м.Осло);
  • Українська спілка в Тронхеймі (заснована у 2018 р. у м. Тронхейм).
  • Українська громада Східної Норвегії (заснована у 2020 р. у м. Осло).

Крім того, є ініціативні групи, які займаються окремими напрямками співпраці.

Громадська організація "Українська громада у Норвегії" (м.Осло), головною метою створення і діяльності якої є збереження національної самобутності українців за кордоном, була офіційно зареєстрована 09.10.2004р. Основним джерелом інформації є фейсбук-сторінка: https://www.facebook.com/groups/204842916210134/?multi_permalinks=1226308597396889¬if_t=group_highlights Поштова адреса Української громади у Норвегії: 0258 Oslo, Uranienborgveien, 4, [email protected], +47 23 27 03 79.

При Українській громаді у Норвегії (м.Осло) діє недільна школа для двох вікових груп (2-5 та 6-12 років).


Спілка «Українці в Ругалан» (м. Ставангер) об'єднує близько 60 осіб на заході Норвегії. Робота зосереджена на підтриманні та розвитку мови і культури, проведенні волонтерської діяльності.  До керівництва спілки входять 5 осіб, голова - Олена Хеблер.

Електронна адреса: [email protected]

Сторінка у соціальній мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/ukrainskforeningirogalnad

 

Українська спілка у Бергені та Хордалан (м. Берген)

Українська спілка Західної Норвегії була заснована 23 серпня 2009 року у м. Берген. Головна місія спілки – зміцнення відносин між українцями і норвежцями, збереження національних традицій та поширення української культури у Норвегії.

Електронна адреса: [email protected]

Сторінка у соціальній мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/ukrainereihordaland/?ref=bookmarks

 

Українська Спілка у Тронхеймі (м. Тронхейм)

Українська Спілка в Тронхеймі була заснована 12 жовтня 2018 року у м. Тронхейм. Голова спілки - Ольга Мосанд. 

Електронна адреса: [email protected]

Сторінка у соціальній мережі Фейсбук: https://www.facebook.com/ukrainsktrondheim/

Навчальні та культурні осередки українців

З 2006 р. в Осло діє Українська недільна школа при Українській громаді в Норвегії. 

У 2016 р. свою діяльність започаткували українські школи в м.Ставангер та школа "Еллісів" в м.Осло.

Також з 2015 року діє відділення "Пласту".


Стан забезпечення політичних, соціальних, освітніх, культурних, мовних, інформаційних та інших прав і потреб закордонних українців у Норвегії є, в цілому, задовільним. Україномовні ЗМІ у Королівстві Норвегія відсутні.

Визначні представники української громади

Микола Радейко
(1920-2005)

Відомий лікар та громадський діяч, засновник першого Українського товариства в Норвегії, до того - надрайонний провідник УПА на Лемківщині. Народився 2 жовтня 1920 р. у Яворові. У 1937 р. став членом ОУН, за що його виключили з гімназії «Рідна школа». Сидів у в’язниці в Перемишлі. Екстерном склав іспити в гімназії і вступив до Львівського університету, з якого його теж відрахували через політичні переконання. Знову заарештували, перебував у львівській в’язниці на вулиці Замарстинівській. Відтак, перевели до в’язниці Бригідок. У жовтні 1942 року вступив у Львівський медичний університет.

Восени 1943 р. відбув школу новобранця УПА в Карпатах. Призначений надрайонним провідником ОУН на Лемківщині. Керував діями українського визвольного руху в Українській Республіці. У 1947 р. таємно виїхав до Варшави, потім у Гданськ, а згодом у Норвегію. У 1953 р. закінчив Медичний університету в Осло, де створив Українське товариство в Норвегії. Був членом норвезького ПЕН-клубу. Неодноразово запрошував до себе українських вчених, громадських діячів, активно висвітлював українську тематику у провідних норвезьких виданнях. Сучасники називали його послом України в Норвегії.

Востаннє в Україні був у 1991 р., приїздив до Яворова, у Львові зустрівся із головою Львівської обласної ради В’ячеславом Чорноволом. Помер 2005 року та похований у Осло. У 1999 р. у видавництві «Смолоскип» у перекладі О.Сенюк вийшла книжка «Волю Україні», в якій журналіст К. Крістенсен описав життєвий шлях Миколи Радейка.

За матеріалами http://zik.com.ua.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux