1.1. Загальна інформація.
Уряд Норвегії на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну ухвалив рішення про «тимчасовий колективний захист» громадян України в Норвегії. Колективний захист означає, що Директорат у справах іноземців (UDI) не розглядає потреби в захисті в індивідуальному порядку, а надає її всім українцям, а також членам їх сімей, які втекли від війни. Така процедура значно спрощує оформлення документів та прискорює надання допомоги українцям.
Норвегія з 27.09.2024 року не надає тимчасовий колективний захист громадянам України, які прибули з «безпечних» областей України. Норвегія наразі визнає «безпечними» Львівську, Волинську, Закарпатську, Івано-Франківську, Тернопільську та Рівненську області.
Індивідуальний захист – це те, що норвезькою називається "Заява про притулок (asyl)", на яку можна подати, якщо вас переслідують, або якщо є побоювання переслідування або нелюдського поводження на батьківщині. Це індивідуальний розгляд справи про притулок у звичайному порядку – найчастіше, якщо вас переслідують із політичних чи інших мотивів, і є загроза життю.
1.2. Термін колективного захисту.
Тимчасовий колективний захист надається на 1 рік з можливістю продовження на такий же термін, але не більше трьох років у сукупності.
16 лютого 2024 року Уряд Норвегії оголосив, що продовжує схему тимчасового колективного захисту для переміщених осіб з України, і людям, які вже мають дозвіл за цією схемою, він буде автоматично продовжено на один рік. Таким чином, особам, на які поширюється колективний захист, не потрібно подавати заявку на таке продовження. Норвезьке імміграційне управління (UDI) та поліція оновлять карти зі строком дії, що минув, щоб можна було документально підтвердити законне проживання. Однак особи, які більше не підпадають під дію цієї схеми, не матимуть права на її продовження. Це стосується українців з множинним громадянством, якщо одне з громадянств знаходиться в безпечній країні.
Надання колективного захисту буде припинене, коли в Україні знову стане безпечно. Вже отриманий дозвіл на проживання буде дійсний до закінчення терміну його дії, навіть якщо надання колективного захисту буде скасоване до його закінчення.
Ви можете потрапити до Норвегії регулярним авіарейсом або власним автомобілем. На рейсах може знадобитися біометричний закордонний паспорт, уточніть це питання в авіакомпанії.
Найближчий пункт перетину кордону до Національного центра реєстрації - Свінесунн на автомагістралі E6, а найближчий аеропорт - аеропорт Осло (Гардермоен).
Правила митниці (англ): https://www.toll.no/en/travelling-to-and-from-norway/travel-to-norway/
Особи, які потребують розміщення в притулку для біженців, повинні звернутися до поліції та Директорату у справах іноземців (UDI) при Національному центрі реєстрації в муніципалітеті Роде.
Тим, хто прибув в інші частини Норвегії, більше не буде запропоновано житло чи транспорт. Можливі винятки з цього правила будуть лише для неповнолітніх без супроводу або осіб, які знаходяться у особливо складній ситуації. Усім шукачам притулку, які звертаються до Національного центру реєстрації, буде запропоновано місце в одному з притулків для біженців (норвезькою мовою – «мутак / motak»).
Геолокація Національного центру реєстрації в Роде: https://maps.app.goo.gl/BGcSbU9PXx4UNiph8
Ключовими транспортними вузлами в Осло є автобусна та залізнична станція, а також аеропорт Гардермоен та аеропорт Торп. Залізничний та автобусний термінал розташовані близько один до одного, але не в одній будівлі.
3.1. Маршрут до Національного центру реєстрації в Роде з автобусного терміналу міста Осло.
Сідайте на автобус VY-6 з автобусного терміналу до зупинки Jonsten E6 (четверта зупинка). Råde ankomstsenter – це велика будівля поряд із зупинкою та Макдональдсом. Квитки в автоматах або на сайті https://www.vy.no/
3.2. Маршрут до Національного центру реєстрації в Роде з аеропорту Гардермоен (Gardermoen).
Найефективніший та найшвидший спосіб – на поїзді. Залізнична станція інтегрована до будівлі аеропорту та знаходиться на нижньому поверсі. Щоб дістатися туди, йдіть праворуч із зони прибуття, дотримуйтесь вказівників і спустіться на ескалаторі вниз. Зверніть увагу, є дві станції: звичайна та Flytoget. Перевірте, чи Flytoget надає безкоштовні поїздки для біженців з України. І якщо пропозиція скасована, краще обрати звичайний поїзд, оскільки він дешевший. Сідайте на поїзд до Oslo-S (Осло Центральна Станція). Купівля квитків заздалегідь та онлайн дешевше та простіше. Також ви можете купити квитки в автоматах на станції або в поїзді, але тільки в вагоні (betjent togvogn). Якщо ви не маєте дійсного квитка, вам заборонено входити в ubetjent togvogn (вагон без кондуктора). Наскрізна станція, будьте уважні, щоб поїхати в правильний бік.
Далі з Oslo-S (Осло Центральна Станція) залізничної станції перейдіть на автобусний термінал Oslo bussterminal:
- Виходьте через один із виходів залізничної станції (той, який на другому поверсі, запитайте "бустермінал", вам допоможуть або дивиться на вказівник з іконкою автобусу та надпис “bussterminal”).
- Перейдіть по маленькому пішохідному містку.
- Пройдіть через галерею з магазинами.
- Автобусний термінал знаходиться на першому поверсі. Спустіться на ескалаторі вниз. Там же знаходяться автомати для купівлі квитків.
Продовжуйте «Маршрут до Національного центру реєстрації в Роде з автобусного терміналу міста Осло».
3.3. Маршрут до Національного центру реєстрації в Роде з аеропорту Торп (Torp).
На шаттл-автобусі (це єдиний варіант, оскільки Торп не має прямих залізничних чи автобусних сполучень) від будівлі аеропорту до залізничної станції або автобусної станції Fokserød, звідти вже можна їхати до Осло. Всі маршрути обслуговуються компанією Vy: https://www.vy.no/
Продовжуйте «Маршрут до Національного центру реєстрації в Роде з автобусного терміналу міста Осло».
4.1. Пункти реєстрації.
Особи, які потребують розміщення в притулку для біженців, повинні звернутися до поліції та Директорату у справах іноземців (UDI) при Національному центрі реєстрації в муніципалітеті Роде.
Для шукачів притулку, які знайшли приватне житло в Норвегії і не потребують розміщення в центрі прийому біженців:
Якщо ви відповідаєте вимогам для отримання тимчасового колективного захисту в Норвегії і вже маєте житло в Норвегії (де ви можете проживати за свій рахунок в очікуванні реєстрації і після реєстрації вашої заяви про надання захисту), ви можете зареєструвати свою заяву про надання захисту в Національному центрі прибуття в Роде або в одному з шести поліцейських пунктів реєстрації по всій Норвегії.
Цими пунктами реєстрації є
1. Поліцейський пункт реєстрації в Кіркенесі (Поліцейський округ Фіннмарк)
2. Пункт реєстрації в Тронхеймі (поліцейський округ Тронделаг)
3. Поліцейський пункт реєстрації в Бергені (Західний поліцейський округ)
4. Поліцейський пункт реєстрації в Єрені (Південно-Західний поліцейський округ)
5. Пункт реєстрації поліції в Торпі (Південно-Східний поліцейський округ)
6. Реєстраційний центр Гардермоен.
Зверніть увагу:
Якщо ви вирішили зареєструватися як шукач притулку в приватному помешканні в Норвегії, вам не буде запропоновано жодного житла після реєстрації вашої заяви або під час очікування на реєстрацію в поліції. Ви також повинні будете оплатити проїзд до місця проживання і назад.
4.2. Документи, необхідні для реєстрації.
Документ, що підтверджує Вашу особу, наприклад:
- паспорт (біометричний чи не біометричний);
- національна українська карта, що засвідчує особу;
- інші документи (наприклад, свідоцтво про народження чи прострочений паспорт).
Якщо у Вас немає документів, що засвідчують особу, то поліція повинна здійснити додаткові дії для встановлення Вашої особи.
Якщо у Вас є ВНЖ в Україні, на додаток до підтвердження Вашої особистості, Ви повинні пред'явити документи, які це підтверджують. Якщо у Вас є дійсний дозвіл на проживання в іншій країні (в інших країнах), або ви раніше його мали, то ви повинні взяти з собою документи, що підтверджують дозвіл на це.
4.3. Умови отримання колективного захисту.
Увага, навіть якщо вищезазначені критерії дотримано, Вам НЕ буде надано колективний захист, якщо у вас є:
- дозвіл на постійне проживання в Норвегії;
- дозвіл на тимчасове проживання в Норвегії, який дає підставу для надання дозволу на постійне проживання;
- відповідний дозвіл на проживання згідно з правилами ЄЕЗ;
- подвійне громадянство, і UDI вважає, що ви маєте громадянство в безпечній країні.
Якщо Ви не належите до числа осіб, які можуть отримати колективний захист, UDI розгляне вашу заявку в індивідуальному порядку – перевірить, чи відповідаєте Ви вимогам для отримання статусу біженця.
4.4. Місце реєстрації.
Місце реєстрації не має значення – це не впливає на рішення Директорату з інтеграції та культурно-етнічної різноманітності (IMDi) щодо вашого поселення. Під час реєстрації важливо поінформувати поліцію про те, чи є у Вас близькі родичі в Норвегії. Це потрібно для того, щоб знайти для вас місце в притулку для біженців.
UDI робить усе можливе, щоб близькі родичі мали змогу проживати разом у притулках для біженців. Якщо немає вільних місць там, де проживає Ваша родина, для Вас знайдуть місце поблизу.
Зараз середня тривалість перебування українців у притулках для біженців становить трохи менше трьох місяців.
4.5. Процедура реєстрації.
Коли ви прибуваєте в Національний центр реєстрації, вас зустріне персонал центру, який надасть вам інформацію про те, що буде далі.
Ви повинні, серед іншого:
- провести бесіду з поліцією;
- надати свої відбитки пальців та зробити фото;
- надати свій паспорт та інші документи, що посвідчують особу;
- пройти обстеження на туберкульоз;
- провести розмову з організацією Карітас, яка поінформує Ваc про ваші права та обов’язки;
- отримати одяг та взуття.
Поліція повертає вам паспорт/документи у випадках, коли ваша заявка розглядається в груповому порядку. Поліція зберігає паспорт у випадку, якщо ваша заявка буде розглядатися в індивідуальному порядку.
4.6. Перекладач.
При поданні заявки про надання притулку Ви маєте право на перекладача. Перекладач — це особа, яка володіє як Вашою мовою, так і норвезькою, і може допомогти Вам у спілкуванні з людиною, яка не говорить Вашою мовою. Якщо Ви не розумієте перекладача, Ви повинні про це повідомити. Перекладач зобов'язаний зберігати конфіденційність і не є представником норвезьких органів влади.
4.7. Неповнолітні шукачі притулку з України без супроводу батьків.
Якщо Вам не виповнилося 18 років, і Ви приїхали до Норвегії без батьків та подали заявку на отримання захисту (притулку), Ви отримуєте статус неповнолітнього шукача притулку без супроводу батьків. Навіть якщо Ви приїхали до Норвегії, наприклад, з братами і сестрами, тіткою або бабусею і дідусем , вас зареєструють як неповнолітню особу без супроводу батьків.
Кожна зареєстрована неповнолітня особа без супроводу батьків отримає представникa. Представник повинен бути компетентним і здатним захистити інтереси дитини найкращим чином. Щоб стати представником, Ви повинні добре знати норвезьке суспільство і норвезьку мову, а також вміти орієнтуватися в державній системі.
Неповнолітній шукач притулку може проживати за приватною адресою, очікуючи відповідь на заявку – з цим має допомогти представник. Якщо неповнолітній шукач притулку проживає за приватною адресою, то важливо звернутися до поліції, щоб зареєструвати правильну адресу та осіб, з якими він проживає.
4.8. Тривалість процедури реєстрації.
Процедура реєстрації після прибуття триває кілька годин, залежно від кількості осіб у черзі. Деякі з тих, хто прибуває, можуть бути запрошені на додаткову співбесіду.
Ви отримаєте картку прохача притулку («жовту карту» / Asylsøkerbevis) та «номер D» / D-nummer від поліції після реєстрації. Потім поліція направить вашу заяву до UDI. Як тільки UDI отримає вашу заяву з поліції, ви отримаєте підтвердження електронною поштою.
Щойно вашу заявку буде розглянуто, ви отримаєте листа від UDI. Якщо ви отримуєте колективний захист, ви отримаєте листа з інформацією про колективний захист, а також про ваші права та обов’язки. Якщо ви не отримаєте колективний захист, в листі буде інформація про те, що ваша заявка розглядатиметься індивідуально.
5.1. Центр термінового розміщення – це пропозиція житла для шукачів притулку. Центри використовуються, коли до Норвегії одночасно приїжджає багато шукачів притулку. Житло має необхідний мінімум зручностей та має забезпечувати Ваші основні потреби.
В центрі термінового розміщення Ви отримаєте:
- ліжко - можливо вам доведеться ділити кімнату з кимось іншим;
- трохи кишенькових грошей;
- їжу або гроші на їжу;
- їжу або гроші на їжу для маленьких дітей і немовлят;
- можливість позичити обладнання для маленьких дітей, таких як дитячі пляшки;
- можливість прати та сушити одяг;
- доступ до Інтернету в кімнаті та в місцях загального користування;
- пропозицію навчання у початковій школи для дітей з 6-16 років.
Особи, які працюють у притулку, нададуть Вам практичну інформацію про поселення, дозвілля, медичні послуги та послуги в місцевій громаді.
Вам буде повідомлено, куди і коли переїхати з центру термінового розміщення. Час перебування в центрі термінового розміщення невизначений.
Наразі діє тільки один центр термінового розміщення в муніципалітеті Роде, в якому Ви отримаєте:
- триразове харчування, діти отримують фрукти та йогурт;
- пристосоване дитяче харчування для немовлят;
- набір з одягом та взуттям;
- засоби гігієни;
- доступ до туалету та душу;
- доступ до пральної машини;
- персонал, який працює цілодобово і присутній весь час;
- доступ до медичних послуг, якщо у вас буде потреба;
- доступ до невеликого тренажерного залу з можливістю тренуватись або для гри в настільний теніс;
- окремі зони для дітей, де вони можуть дивитись мультфільми, малювати, та гратися з іграшками, які там є;
- представники Червоного Хреста присутні майже щодня – вони дбають про дозвілля для дітей та дорослих, а також проводять курси з норвезької мови для бажаючих.
Ви не можете готувати власну їжу у притулку. Ви можете будь-коли купувати їжу за власний кошт. Ви будете спати в наметовому залі, в наявності є декілька окремих кімнат, що призначені для вразливих груп населення. Всі звернення на використання цих кімнат будуть розглянуті в індивідуальному порядку, виходячи з потреб осіб.
Хоча навколо центру є паркани, ви можете вільно виходити і заходити за межі центру. Ви не будете замкнуті в Національному центрі реєстрації.
5.2. Тривалість перебування в центрі розміщення.
Вам слід залишатись у центрі термінового розміщення до тих пір, доки Ви не пройдете всі процедури – це може зайняти до 21 дня. Ці процедури – необхідна частина подання заявки на отримання захисту.
Приклад того, що Вам необхідно буде виконати:
- реєстрація вашої заявки;
- встановлення вашої особистості.
Вам не потрібно залишатись у центрі розміщення весь час, але рекомендується перебувати там доти, доки ви не виконаєте усі необхідні дії. Якщо ж Ви підете з центру розміщення до завершення процесу подання Вашої заявки, він може припинитись. Після цього, отримання відповіді на Вашу заявку може зайняти ще більше часу.
5.3. Притулок для біженців.
Це добровільна, з необхідним мінімумом зручностей, тимчасова пропозиція проживання, де Ви можете залишитися в очікуванні відповіді на вашу заявку про колективний захист.
В притулку для біженців Ви отримаєте інформацію про:
- правила проживання в притулку;
- заходи безпеки - протипожежні правила;
- умови проживання в притулку для біженців – включаючи участь мешканців у прийнятті рішень;
- гроші / грошову допомогу;
- місцеву громаду та пропозиції в місцевій громаді – включаючи транспорт, магазини та інші послуги;
- персонал притулку для біженців надасть Вам необхідну допомогу з порадами та інформацією і підкаже, як отримувати необхідну інформацію від державних органів та громадських організацій.
У притулку для біженців Ви отримаєте:
- ліжко - можливо вам доведеться ділити кімнату з кимось іншим;
- доступ до кухні;
- можливість позичити обладнання для маленьких дітей, таких як дитячий візок, ліжко тощо;
- можливість прати та сушити одяг;
- доступ до Інтернету;
- доступ до ПК/планшета в притулку для біженців;
- гроші (грошову допомогу) на їжу, одяг, предмети гігієни, транспорт;
- пропозицію навчання у початковій школі для дітей з 6-16 років;
- пропозицію навчання для молоді 16-18 років, відповідно до їх віку;
- пропозицію щодо проведення дозвілля;
- можливість брати участь в інформаційній програмі про норвезьке суспільство;
- дитячу кімнату / догляд за дітьми віком від 0 до 6 років (не у всіх притулках);
- пропозицію про місце в дитячому садку для дітей від 1 до 6 років (не у всіх притулках).
Тривалість очікування на переїзд з притулку для біженців до муніципалітету є індивідуальною в кожному випадку.
5.4. Розміщення в муніципалітеті.
Коли Ви отримуєте дозвіл на колективний захист, Директорат з інтеграції та культурно-етнічної різноманітності (IMDi) може допомогти Вам з поселенням, запропонувавши його в одному з муніципалітетів – але Ви не можете обирати, в якому саме. Ви отримаєте лише одну пропозицію про поселення і це може бути будь-де в Норвегії. Поселення в муніципалітет є добровільним.
Якщо Ви вирішите не приймати пропозицію від Директорату з інтеграції та культурно-етнічної різноманітності (IMDi) щодо поселення в муніципалітеті або відмовились від запропонованого житла, то це матиме певні наслідки щодо ваших прав, а саме, Ви втратите:
- право на місце в центрі термінового розміщення (притулку для біженців);
- право на участь в ознайомлювальній програмі;
- право на отримання фінансової допомоги за участь у програмі (зарплату);
- можливість отримання фінансової підтримки від муніципалітету;
- право на покриття витрат на переїзд до муніципалітету.
Якщо ви вирішите відхилити пропозицію щодо муніципалітету, Вам потрібно буде самостійно знайти собі житло та забезпечити себе фінансово. За Вами залишиться право на безплатне навчання норвезькій мові та суспільствознавству. Діти віком до 16 років мають право та обов'язок на навчання в школі. Діти віком від 16 до 18 років мають право на навчання в старшій школі.
Право на проживання в центрі термінового розміщення та притулку для біженців діє до узгодженої дати Вашого поселення в муніципалітеті. Якщо Ви не переїдете до призначеної дати, то поліція буде змушена примусити Вас з'їхати.
Якщо Ви не хочете, щоб Директорат з інтеграції та культурно-етнічного різноманітності (IMDi) знайшов Вам муніципалітет, Ви можете самі звернутися до муніципалітету, в якому бажаєте проживати, для того щоб дізнатися, чи бажає муніципалітет укласти з Вами угоду про самопоселення. Якщо муніципалітет погодиться, то це потрібно буде узгодити з IMDi. Якщо Ви бажаєте скористатися можливістю самопоселення, Вам потрібно знайти житло самостійно.
5.5. Самопоселення.
Узгоджене самопоселення означає, що біженці, яким не було виділено муніципалітет для поселення, самостійно знаходять собі житло. Біженці, які знаходять житло самостійно, повинні зв'язатися з муніципалітетом, в якому знаходиться житло, щоб уточнити свої можливості. Якщо муніципалітет може прийняти біженця, він повинен узгодити це з IMDi. Після цього муніципалітет може затвердити договір оренди житла.
Муніципалітет повинен схвалити житло та контракт про оренду житла до його підписання. Важливо не підписувати контракт до того, як муніципалітет його схвалить.
Біженці, які оселилися таким чином, включаються до числа біженців, яких муніципалітет вирішив поселити. Вони також зберігають право на участь у програмі адаптації (ознайомлювальній програмі/ інтродукційній програмі) та всі інші соціальні права.
Зверніть увагу, що деякі муніципалітети не укладають угоду про самопоселення.
6.1. Документ, що підтверджує статус.
Коли Ви подаєте заяву про захист у Норвегії, отримуєте картку, яка підтверджує, що Ви є прохачем захисту, так звану «жовту карту» ( Asylsøkerbevis - Карта прохача притулку). Вона документує ваше право перебування у Норвегії на час розгляду заяви про захист.
Після отримання захисту Ви отримуєте поштою або особисто у відділі поліції «синю карту» - Oppholdskort - Карта резидента Норвегії.
Ні «жовта», ні «синя» карта не є посвідченням особи, і йдуть у зв'язці із закордонним паспортом як доповнення до нього.
Якщо Ви збираєтеся виїхати з Норвегії, у Вас повинен бути закордонний паспорт плюс карта резидента («синя карта» - Oppholdskort - Карта резидента Норвегії) .
6.2. Якщо статус захисту оформлено в іншій країні.
Якщо Ви подаєте заявку на отримання захисту у Норвегії, і належите до числа тих, хто може отримати колективний захист, норвезьке імміграційне управління розгляне Вашу заявку.
Якщо Ви не належите до числа тих, хто може отримати колективний захист, Ви можете подати заявку на захист в індивідуальному порядку. Якщо Ви вже подали заявку про отримання захисту в іншій європейській країні, або маєте там дозвіл на проживання, ця країна може нести відповідальність за розгляд Вашої заявки про отримання захисту. В такому випадку Вас можуть відправити назад до країни, відповідальної за розгляд Вашої заявки. Це називається Дублінська угода, і ви можете прочитати більше про Дублінську угоду і як це працює тут: https://udi.no/uk/word-definitions/cooperation-under-the-dublin-regulation/.
Наприклад, Ви маєте дозвіл на проживання в іншій європейській країні і виїхали з України задовго до 24 лютого 2022 року – у такому випадку, Ви не входите в число тих, хто може отримати колективний захист, і норвезьке імміграційне управління попросить розглянути Вашу заявку країну, у якій Ви отримали дозвіл на проживання.
Після розселення в муніципалітети (комуни) біженці віком від 18 до 55 років мають право взяти участь в інтеграційній програмі.
Тривалість програми – від 3 місяців до 3 років за рішенням муніципалітету, залежно від освіти та стажу здобувача. Метою цієї програми є вивчення норвезької мови та працевлаштування. Під час участі в інтеграційній програмі учням, які навчаються повний день, виплачується щомісячна допомога близько 220 тисяч норвезьких крон (21 тисяча доларів США) за рік мінус податки. Для учасників програми віком менше 25 років або тих, хто має дохід від своєї власної роботи за сумісництвом або іншу фінансову підтримку, виплати будуть меншими.
Біженцям, які мають статус тимчасового колективного захисту і віком від 55 до 67 років, муніципалітет, за наявності вільних місць, також може запропонувати участь в інтеграційній програмі, але без виплати допомоги.
Учасники програми самостійно оплачують оренду житла та власні витрати. Якщо після оплати житла та інших необхідних витрат грошей залишається менше прожиткового мінімуму – можна подавати заявки на додаткову допомогу до рівня прожиткового мінімуму. Це особливо актуально для самотніх мам із дітьми. Наявність власного автотранспорту буде перешкодою для отримання цієї додаткової допомоги.
Учасники програми – батьки можуть запросити матеріальну підтримку на дітей у сумі 1 тисячі норвезьких крон (90 доларів США) на місяць, однак виплати будуть проведені після 1 року проживання в Норвегії.
Після закінчення інтеграційної програми (або до її початку, або якщо Ви не бажаєте брати в ній участь), якщо Ви не маєте роботи або інших джерел доходу, ви можете запросити в NAV фінансову допомогу.
Розмір фінансової допомоги у кожному індивідуальному випадку ухвалюється муніципалітетам.
Фінансова допомога охоплює витрати на базові потреби, такі як продукти харчування, одяг, зв'язок, предмети домашнього вжитку, гігієна тощо, а також інші аспекти повсякденного життя, як-от дозвілля та соціальні потреби. Витрати на інші необхідні речі, як-от житло, електрика та опалення, страхування житла та майна, меблі та обладнання, входять до вартості життя, але не входять під час установлення рекомендацій, оскільки ці витрати сильно різняться. Муніципальні соціальні служби в Управлінні NAV мають як право, так і обов'язок діяти на власний розсуд при оцінці необхідності надання допомоги та при її вимірюванні.
Пенсіонери, інваліди та люди, які доглядають за ними, українці, які мають статус колективного захисту, не можуть подавати на пенсію за старістю або допомогу по інвалідності в Норвегії.
UDI (Utlendingsdirektoratet) - Норвезьке імміграційне управління. Відповідає за міграційні питання, у тому числі розгляд заяв від іноземців, які хочуть відвідати чи жити в Норвегії, отримання (колективного) захисту та інших дозволів на проживання. Відповідає також за тимчасове розміщення біженців.
IMDI (Integrerings- og mangfoldsdirektoratet) - Директорат у справах інтеграції та багатоетнічності. Директорат здійснює інтеграційну політику уряду Норвегії, у тому числі роботу з розселення біженців до комун (після отримання колективного захисту).
NAV - Управління з праці та соціального захисту населення Норвегії. Відповідає у тому числі за різні типи посібників та соціальної допомоги.
Муніципалітет (Kommune, комуна) відповідає за надання, серед іншого, медичної допомоги, школи, дитячого садка та курсів з норвезької мови.
HelseNorge - офіційний веб-сайт для отримання інформації про медичні послуги та доступу до них для жителів Норвегії. Можна записатись до сімейного лікаря, отримати рецепт та онлайн консультацію.
Норвезький державний житловий банк (Husbanken) допомагає малозабезпеченим верствам населення придбати та зберегти власне житло, покриває частину витрат на оплату проживання для українців, які отримали колективний захист.
Skatteetaten (Норвезька податкова адміністрація) основними обов'язками є стягнення податків, нарахування та перевірка внесків на соціальне страхування працівників, нарахування та стягнення податку на додану вартість та акцизів, перевірка та нагляд за стягненням прямих податків та внесків на соціальне страхування роботодавців муніципальними податковими інспекторами, а також управління Національним реєстром (Folkeregisteret).
Організація «Карітас» є незалежною організацією, яка не є частиною норвезьких органів влади. Надають інформацію про процес отримання притулку, права та обов’язки як шукача притулку, а також важливі аспекти, які необхідно врахувати під час співбесіди щодо надання притулку.
Багато загальнодоступних державних електронних послуг (а також низка приватних сервісів) вимагають використання електронного ідентифікатора (e-ID) для входу в систему та/або підпису, наприклад, Skatteetaten (податкова), HelseNorge (доступ до медичної інформації), NAV (соціальні послуги) тощо.
10.1. BankID.
Отримати BankID можна під час відкриття рахунку в норвезькому банку (вимоги пакета документів окремі для кожного банку). Ваш банк надасть Вам усе необхідне для того, щоб почати використовувати BankID, зокрема брелок із кодом або додаток на смартфоні. BankID необхідний, якщо Ви хочете мати норвезьку банківську картку з можливістю купівлі в онлайн-магазинах і сервісах, адже підтвердження покупок онлайн відбувається за допомогою BankID. BankID дає доступ не тільки до Вашого банківського рахунку, а й до всіх сайтів, які вимагають e-ID для входу або для проставлення електронного підпису.
10.2. Buypass ID
Отримати Buypass ID на смартфоні безкоштовно можна тільки за наступним посиланням: https://www.buypass.com/help-ukrainian. Щоб отримати Buypass ID, окрім смартфона, необхідно мати дійсний закордонний паспорт/ID-картку, норвезький ідентифікаційний номер (D-nummer або fødselsnummer), зареєстрований у Державному реєстрі населення Норвегії (Folkeregisteret), і норвезьку поштову адресу, за якою ви отримаєте код для активації Buypass ID (за закордонним паспортом/ID-карткою). Buypass ID, так само як і BankID, дає доступ до всіх сайтів, які вимагають e-ID, але він ніяк не пов'язаний з банками, тому підтвердження платежів з використанням Buypass ID неможливе.
10.3. MinID
Електронний ідентифікатор з найнижчим рівнем захисту та можливостями: https://eid.difi.no/en/minid.
У Норвегії розділяють медичні послуги на медицину / здоров'я (helse) і догляд (omsorg). В притулку для біженців право на медицину загалом таке саме, як і у норвежців, але догляд (omsorg) –недоступний. Після розселення в комуну біженці з колективним захистом мають такі ж права, як і норвежці. Діти завжди мають право і на медицину, і на догляд, незалежно від місця перебування.
По приїзду до Норвегії Ви маєте впродовж двох тижнів пройти обстеження на туберкульоз. Якщо Вам більше 15 років – слід пройти обстеження з рентгеном легень, якщо менше 15 років – візьмуть зразок крові (не стосується дітей віком до 6 місяців). Усе лікування туберкульозу безкоштовне.
11.1. Доступ до медичного обслуговування.
Щоб отримати доступ до медичного обслуговування в Норвегії, треба зареєструватися як особа, яка просить притулку (колективного захисту). Вам видадуть так званий D-номер (D-nummer) - з ним ви можете претендувати не лише на медичне обслуговування, а й на послуги безоплатного перекладача під час консультацій і медичних процедур (за винятком стоматології).
Якщо вам понад 18 років і ви не маєте реєстрації, безоплатно вам нададуть тільки невідкладну медичну допомогу, все інше - за власний рахунок.
Діти молодше 18 років мають повне право на безкоштовне медичне обслуговування.
11.2. Медичний огляд.
Якщо потрібна додаткова медична допомога, слід записатися на прийом до лікаря. Ви маєте право на перекладача (послуги усного перекладу безкоштовні).
Ваші дії в разі поганого самопочуття залежатимуть від того, наскільки погано Ви почуваєтеся.
Якщо Ви або хтось із Вашої сім'ї захворів, і це сталося ввечері або у вихідні дні, і Ви не можете звернутися до іншого лікаря, Ви можете звернутися до відділення чергової медичної служби, яке відкрите 24 години на добу. Телефон чергової медичної служби (legevakt): 116117.
Якщо Ви вважаєте, що стан небезпечний або може легко стати таким, негайно телефонуйте до служби невідкладної медичної допомоги (ambulanse) за номером: 113.
11.3. Сімейний лікар.
Якщо медичний стан не вимагає негайного лікування, постійний (сімейний) лікар (fastlege) - це ваша найважливіша контактна особа. Як шукач притулку або отримувач тимчасового колективного захисту, Ви маєте право на призначення лікаря загальної медичної практики. Діти можуть отримувати послуги від того самого сімейного лікаря, що й Ви, до досягнення ними 16-річного віку. У разі потреби Ви та Ваші діти зможете відвідати лікаря, навіть якщо ще не зареєструвалися в сімейного лікаря.
Знайти сімейного лікаря можна в муніципалітеті, де Ви проживаєте.
11.4. Вагітність і пологи.
Вагітні жінки мають право на безкоштовне медичне обслуговування до, під час і після пологів. Вагітні жінки мають право на спостереження лікарем або акушеркою і право народжувати в пологовому будинку. Вагітні жінки самі вирішують, чи хочуть вони зробити аборт до 12 тижня вагітності.
У Норвегії кожна дитина шкільного віку (з 6 років) має право на обов'язкову освіту, незалежно від її статусу проживання та обставин, за умови, що пробуде в Норвегії щонайменше три місяці. Це право має бути здійснене в найкоротші терміни і не пізніше ніж протягом одного місяця після розселення в муніципалітет.
12.1. Підтвердження освіти, здобутої в Україні
Для отримання або відновлення шкільних чи інститутських атестатів за умови, що документ про закінчення видано після 2000 року, звертайтеся сюди: https://info.edbo.gov.ua/edu-documents.
Якщо документ видано до 2000 року, необхідно звертатися до тієї установи, де його видавали.
12.2. Дошкільна освіта
Більшість норвезьких дітей дошкільного віку ходять у дитячий садок. Дитячий садок оплачується батьками. Приблизно половина дитячих садків у Норвегії є приватними.
Діти, які проживають у центрах прийому прохачів притулку, не мають закріпленого законом права на отримання місця в дитячому садочку доти, доки вони не отримають дозвіл на перебування в країні та комуну, яка прийме їх на постійне проживання. Однак, навіть діти, які не мають визначеного законом права на отримання місця в дитячому садочку, іноді можуть отримати в ньому місце.
4-5 річні - можна в дитячий садок. У центрі прийому вам допоможуть подати заявку на місце.
2-3 річні - можна в дитячий садок із серпня, коли дитині виповнюється два роки, за підтримки з боку місцевого муніципалітету.
До 2-х років також можна отримати місце, якщо цього вимагають особливі обставини, такі як здоров'я або соціальні причини. Тоді вам потрібно поговорити з працівниками в центрі прийому.
12.3. Школа
Початкова та Середня школа (1-10 клас):
Діти від 6 до 15 років зобов'язані відвідувати початкову та середню школу в Норвегії. Це означає, що батьки не можуть обирати, чи повинні їхні діти вчитися чи ні. Діти, які закінчили норвезьку початкову школу або еквівалентну освіту (наприклад, закінчену початкову та неповну середню освіту в іншій країні, щонайменше 9 років), мають право на повну загальну середню освіту за заявою. Знання норвезької мови не потрібне для вступу до старших класів середньої школи.
Старшокласники (11-13 клас):
Старша школа (11-13 клас) не обов'язкова, але знайти роботу без неї може бути складно, тому понад 70 відсотків норвежців закінчують і цей етап.
12.4. Вища освіта
Про навчання в Норвегії для іноземців: https://utdanning.no/tema/hjelp_og_veiledning/study_norway
Служба прийому до університетів і коледжів Норвегії: https://www.samordnaopptak.no/info/english/
Навчання в Норвегії для українців можливе тільки після закінчення одного або двох курсів національних ВНЗ. Така ситуація пояснюється різницею в тривалості здобуття повної середньої освіти, яке в Норвегії займає 13 років.
Водночас, до магістратури громадянин України може вступити, як і норвежець, пред’явивши документ про присудження ступеня бакалавра, результати випускних іспитів, вкладиш з оцінками і переліком предметів, що входять в курс навчання.
Для зарахування на перший курс в університет або коледж Норвегії складати іспити не потрібно, потрібний тільки хороший середній бал атестата і високі оцінки з попереднього місця навчання.
Однією з обов’язкових умов для зарахування іноземного громадянина у будь-який учбовий заклад є довідка про його платоспроможність. На окремому рахунку повинні лежати 10-12 тисяч євро, яких вистачить на харчування, проживання і рішення побутових проблем студента.
Після отримання дозволу на тимчасове проживання від Норвезького імміграційного управління (UDI) Ви, як біженець з України, можете протягом чотирьох років використовувати транспортний засіб без сплати мит. Вам не потрібно подавати заяву або звертатися до Податкової служби, щоб використовувати машину як транспортний засіб у Норвегії.
Зверніть увагу, що Ви завжди повинні мати можливість документально підтвердити дозвіл на використання в Норвегії машини як транспортного засобу, коли машина була зареєстрована за кордоном. Це означає, що Ви повинні мати при собі дозвіл на тимчасове проживання від UDI.
У період з моменту в'їзду в країну на транспортному засобі до отримання дозволу на проживання Ви також можете використовувати транспортний засіб у Норвегії без сплати мит. Для цього також не потрібно подавати заяву або звертатися до Податкової служби. Однак, при нарахуванні фінансової допомоги – після поселення в комуну і початку відвідування Інтеграційних курсів або початку працевлаштування, і якщо грошей не вистачає, наявність машини може обмежити розмір цієї фінансової допомоги.
Якщо Ви маєте намір проживати в Норвегії постійно, Вам доведеться сплатити мита і зареєструвати транспортний засіб у Норвегії, або вивезти транспортний засіб з країни.
Якщо Ви ввозите до Норвегії свій автомобіль, ви повинні мати автомобільну страховку. Якщо Ви можете пред'явити Зелену карту, Ви маєте необхідну страховку. Зелена карта - це міжнародна страхова картка, яка підтверджує, що Ви маєте дійсне страхування цивільної відповідальності на свій транспортний засіб. Якщо у вас немає "Зеленої карти", ви можете отримати необхідну страховку, звернувшись до митних органів після прибуття до Норвегії – диспетчерські підрозділи оформлюють страховку від імені Норвезької асоціації страхування дорожнього руху (TFF), і вона є безкоштовною протягом 30 днів. Після закінчення 30 днів ви повинні знову звернутися до норвезької митниці.
13.1. Посвідчення водія
Українське водійське посвідчення класу B наразі дає право керувати автомобілем у Норвегії доти, доки його власник має статус колективного захисту.
Українські біженці повинні мати при собі дійсні фізичні водійські права під час водіння на території Норвегії. Сьогодні в Норвегії не визнаються іноземні цифрові водійські права будь-якої держави. Наразі верифікація цифрових водійських прав у Норвегії не є можливою.
Mattilsynet (NFSA) - Державна служба з нагляду за рослинами, рибою, тваринами та харчовими продуктами Норвегії. Крім безпеки продуктів, ця служба займається здоров'ям тварин.
Нові правила для в'їзду до Норвегії з тваринами з 1 липня 2023 року.
Вимоги для в'їзду в Норвегію для собак, котів та тхорів:
- у тварини має бути мікрочіп;
- вакцина проти сказу повинна бути зроблена після 12-тижневого віку та після мікрочіпування;
- якщо з України: аналіз крові на сказ має бути взятий не раніше ніж через 30 днів після вакцинації проти сказу та відправлений до затвердженої лабораторії; результат повинен показати, що вакцинація була успішною з рівнем антитіл проти сказу не менше 0,5 МО/мл;
- якщо з України: має бути 3-місячний період очікування після успішного аналізу крові;
- всі собаки повинні бути проліковані від стрічкових глистів за 1-5 днів до ввезення;
- всі тварини повинні мати довідку про стан здоров'я від державного ветеринара в країні походження. Якщо тварина має чіп, щеплення від сказу, через місяць після щеплення взято аналіз на антитіла до сказу, і тварина відсиділа 3-місячний карантин - державна ветеринарна служба може видати вам довідку за формою №1, потім цю довідку на прикордонному ветеринарному контролі вам обміняють на міжнародний ветеринарний сертифікат за формою №5 (Health certificate). ТІЛЬКИ такий сертифікат приймається в Норвегії як документ на тварину.
Для того, щоб сертифікат був дійсним, ви повинні в'їхати в країну ЄС/ЄЕЗ протягом 10 днів з дати видачі довідки, але для тих, хто прибуває морем, було зроблено виняток щодо тривалості шляху морем. При першому в'їзді до ЄС/ЄЕЗ (дата в'їзду) до сертифіката мають бути проставлені печатка та підпис.
Сертифікат дійсний для подорожей країнами ЄС/ЄЕЗ протягом чотирьох місяців з цієї дати в'їзду.
Якщо ваша тварина не задовольняє вимогам, перерахованим у вищезазначеному документі, доведеться все це робити за власний рахунок. Один день карантину коштує 300 норвезьких крон. В іншому випадку тварина або буде відправлена назад, або умертвлена.
Наступні 6 порід собак та їх метиси заборонені в Норвегії: пітбультер'єр, Тоса-іну, американський стаффордширський тер'єр, Філа бразілейро, аргентинський дог, Чехословацька вовча собака (влчак). Гібриди вовка та собаки також вважаються небезпечними.
Якщо ви прибуваєте до Норвегії з колишньою бездомною кішкою/собакою, ви повинні бути готові документально підтвердити, що кішка/собака знаходилася у вашій власності та під вашим контролем не менше 6 місяців до в'їзду до Норвегії.
Домашні тварини інших видів, крім собак, кішок та тхорів, повинні бути оглянуті (клінічно) ветеринаром у Норвегії.
Поки що в Норвегії є два пункти для в'їзду з тваринами, і необхідно повідомити співробітників Mattilsynet (NFSA) про прибуття принаймні за 48 годин.
Gardermoen (Oslo) (аеропорт), Tel.: (+ 47) 22 77 79 00, [email protected].
Storskog (Kirkenes) (road), Tel.: (+ 47) 78 97 00 40 / (+ 47) 95 77 91 21, [email protected].
З 15.02.24 у новоприбулих осіб, які привезли домашніх тварин з-за кордону, не буде можливості проживати із домашніми тваринами в притулках для біженців після прийняття Урядом Норвегії відповідного рішення. Тому у Вас не буде можливості проживати із домашніми тваринами в Національному центрі реєстрації та притулках для біженців.
Якщо, на сьогоднішній час, Ваші домашні тварини перебувають разом із Вами у притулках для біженців, вони можуть тимчасово залишитися з Вами, поки ви не поїдете з притулку. Від 15.07.24 перебування з домашніми тваринами у притулках для біженців більше не буде дозволено.