• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Заява МЗС з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Опубліковано 18 травня 2026 року о 09:30

18 травня 2026 року виповнюється 82 роки від дня примусової депортації кримськотатарського народу — одного з найжорстокіших злочинів сталінського тоталітарного режиму та акту геноциду корінного народу Криму.

У травні 1944 року радянський режим, прикриваючись безпідставними звинуваченнями у нібито співпраці з нацистською Німеччиною, здійснив цілеспрямований акт знищення кримськотатарського народу як національної спільноти — позбавляючи його рідної землі, мови, культури, традицій та історичної пам’яті.

Україна визнала депортацію кримськотатарського народу 1944 року актом геноциду. Ми вдячні Канаді, Литві, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії та Нідерландам, які ухвалили аналогічні рішення, відновлюючи історичну справедливість та віддаючи шану пам’яті жертв цього злочину. Закликаємо інші країни приєднатися до міжнародного визнання геноциду кримськотатарського народу.

Після початку російської окупації Криму в 2014 році окупаційна влада продовжила дискредитацію та утиски кримських татар, що залишилися на своїй батьківщині. Заборона діяльності Меджлісу кримськотатарського народу, фабрикація кримінальних справ, примусова паспортизація, тиск на релігійні громади та створення нестерпних умов для життя – все це є сучасними формами примусового витіснення Росією корінного народу України з його землі. Такі дії є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини та міжнародно-правових зобов’язань держави-окупанта.

Україна вшановує пам’ять усіх жертв депортації та висловлює глибоку повагу кримськотатарському народу, який, попри десятиліття репресій, зберіг свою національну ідентичність, культуру, мову та незламне прагнення до свободи й справедливості.

Закликаємо міжнародну спільноту посилити консолідований політико-дипломатичний, санкційний та правовий тиск на Російську Федерацію з метою припинення порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму, звільнення всіх незаконно утримуваних осіб, забезпечення захисту прав корінного кримськотатарського народу та відновлення територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Вимагаємо від Російської Федерації негайно припинити всі форми репресій проти кримських татар, скасувати незаконну заборону Меджлісу кримськотатарського народу, звільнити всіх політичних в’язнів і дотримуватися своїх міжнародних зобов’язань як держави-окупанта.

Пам’ять про трагедію 1944 року є невід’ємною частиною нашої спільної історії та застереженням для всього світу про небезпеку безкарності тоталітарних режимів. Відновлення справедливості, захист прав людини, деокупація Криму та повернення кримськотатарського народу до життя у свободі на рідній землі залишаються нашими спільними завданнями.

Крим — це Україна.

Qırım — Ukrainadır.

Qırım serbest olacaq!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux