• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Інтерв'ю Тимчасового повіреного у справах України в Норвегії Ігоря Головченка норвезькому виданню "ABC Nyheter"
Опубліковано 12 листопада 2023 року о 18:00

Інтерв'ю Тимчасового повіреного у справах України в Норвегії Ігоря Головченка норвезькому виданню "ABC Nyheter":

https://www.abcnyheter.no/nyheter/norge/2023/11/12/195961292/ukrainas-charge-d-affaires-vil-ikke-akseptere-hvilken-som-helst-fred

Тимчасовий повірений у справах України в Норвегії Ігор Головченко вважає, що тільки Путін і Кремль можуть прийняти рішення про припинення війни. Але Україна має великі плани щодо того, як їх переконати.

Минуло більше 20 місяців з того часу, як Росія вторглася в Україну. Понад 20 місяців український народ живе в умовах авіанальотів, ракетних обстрілів, відключень електроенергії та страху. На окупованих територіях українці, які там залишилися, живуть під владою Росії.

В останні місяці прогрес був повільним. Жодна зі сторін не досягає значних успіхів. Є багато ознак того, що війна перетворилася на війну на виснаження.

Зараз ми очікуємо нову зиму. Минула зима в Україні характеризувалася перебоями в електропостачанні після низки російських атак на важливі об'єкти української інфраструктури.

Крім того, у світі з’явилася нова війна. Війна на Близькому Сході між Ізраїлем і ХАМАСом відвернула значну частину уваги від війни в Україні, і багато хто задається питанням, чи вплине це на економічну і військову підтримку України з боку Заходу.

Все це стало темою зустрічі ABC Nyheter з Ігорем Головченком, Тимчасовим повіреним у справах (виконуючим обов'язки посла) України в Норвегії.

Газа не змінює масштабів російської війни

Головченко та його сім'я - дружина і донька, якій менше року - нещодавно приїхали до країни. Дипломат приступив до роботи у вересні і протягом усієї війни перебував у столиці України - Києві.

- Місто розташоване за сотні кілометрів від лінії фронту, але навіть там, у найбільш захищеному місті України, ви ризикуєте тим, що ракети та безпілотники впадуть вам на голову.

- Як би ви описали ситуацію в Україні зараз?

- Бої на полі бою тривають. Ситуація мало чим відрізняється від тієї, що була кілька місяців чи навіть рік тому. Це все ще найбільша наземна війна в Європі з часів Другої світової війни. Ми бачимо зниження уваги з боку деяких ЗМІ та політиків після спалаху насильства в Газі, але це не змінює масштабів війни, яку Росія продовжує вести проти моєї країни. Вздовж сотень кілометрів фронту тривають активні зіткнення, щодня відбуваються десятки збройних нападів.

Хоча з початку війни йдуть повідомлення про великі втрати росіян, Україна все ще має справу з величезною військовою машиною, вказує Головченко.

Рішення Путіна

Деякі експерти заявили, що війна на виснаження - це саме те, чого зараз хоче президент Росії Володимир Путін. Це робиться для того, щоб затягнути час і змусити Захід втомитися від війни, щоб він припинив свою економічну і військову підтримку України.

Що ж потрібно зробити, щоб змінити цю тенденцію і змусити Росію піти з України? Головченко вказує на Путіна і Кремль.

- Саме Кремль, російська еліта на чолі з Путіним повинні прийняти рішення про те, що настав час покласти цьому край і вивести війська. І після майже двох років війни ми побачили, що єдиний реалістичний спосіб переконати їх - це на полі бою.

Росію треба переконувати на полі бою

Щоб досягти цього, Україна, серед іншого, докладає величезних дипломатичних зусиль для залучення світу. Всього світу, не лише Європи та Північної Америки.

Він описує це як залучення світу на один бік історії.

- Ми готові до миру, але цей мир має бути всеохоплюючим, справедливим і сталим, він має ґрунтуватися на нашій територіальній цілісності, а не бути яким завгодно миром – ми на таке не погодимося.

Головченко каже, що поки цього не станеться, вони продовжуватимуть воювати доти, доки не витіснять російські окупаційні війська з України.

- Тому ми повинні бути достатньо потужними у військовому плані, щоб переконати Кремль відмовитися від своїх планів, або ми можемо продовжувати, поки не виб’ємо їх з України.

Окрім роботи над міжнародними відносинами, Україна також працює над підтримкою та розширенням своєї промисловості.

Наприкінці вересня в Києві відбувся міжнародний форум оборонної промисловості, на який були запрошені сотні міжнародних компаній, щоб побачити що відбувається на власні очі, і налагодити партнерство для спільного виробництва, обслуговування та впровадження нових технологій.

- Це для того, щоб нести відповідальність за більшу частину власного промислового виробництва.

Україна підготувалася до ще однієї складної зими

Минулорічна зима в Україні була суворою. Низка російських атак вивели з ладу електромережі в кількох українських містах. Такі повсякденні речі, як зігрітися, приготувати їжу і спілкуватися, раптово стали складними.

- Чи має Україна план на цю зиму, щоб запобігти повторенню минулорічної зими?

- Це, ймовірно, повториться. Ми бачимо, що Росія виробляє і виготовляє десятки ракет щомісяця.

На додаток до ракет, Україна вважає, що Росія цього року відправить більше безпілотників, ніж минулого року. Але дипломат каже, що Україна та український народ все ж таки набагато краще підготувалися до цієї зими.

- Ми доклали багато зусиль для фізичного захисту критично важливих вузлів енергетичної мережі, заощадили та накопичили запасні частини. Наша система протиповітряної оборони зараз також краща, ніж минулого року, завдяки військовій підтримці наших партнерів, але, звичайно, це все ще буде складним завданням. Але зараз вони готові. Вони більше знають про те, чого очікувати, і психологічний виклик, ймовірно, не буде таким великим, як минулого року.

- Малий та середній бізнес також має власні дизельні генератори, і багато, але не всі соціально важливі установи, такі як лікарні, школи та дитячі садки, мають власні генератори. Майже всі українські сім'ї тепер мають світловідбиваючі стрічки, які можна побачити в темряві. До речі, я був здивований, коли побачив, що у вас тут, у Норвегії, вони теж є. Причини дуже різні, але рішення однакове.

Тому що, коли в місті з населенням чотири мільйони людей відключають світло, вам потрібні світловідбивачі, щоб вас могли побачити водії. Хоча це не така велика кількість мешканців і не за таких самих умов, але норвежці також знайомі з цією проблемою.

Норвегія не втратила своєї уваги до України

Немає сумнівів, що військові поставки із Заходу відіграли важливу роль для українців у захисті від російського вторгнення.

Норвегія також зробила значний внесок, надавши військову техніку, навчання та гроші. Це те, що, звісно, не залишилося непоміченим Головченком. Але найбільший внесок зробили наддержава США.

Однак після того, як війна між Ізраїлем і Хамасом стала реальністю, виникли питання, чи не зменшиться західна підтримка. Принаймні, значна частина американської підтримки. Президент США Джо Байден виступив перед Конгресом і попросив більше грошей на підтримку України та Ізраїлю. Тормод Хайєр, професор Норвезького коледжу при Університеті оборони, вважає, що це поганий знак з погляду України.

- Чи турбуєтеся Ви, що економічна і військова підтримка України зменшиться в результаті війни між Ізраїлем і ХАМАСом? Особливо підтримка з боку США?

- Я не став би коментувати те, що відбувається у Вашингтоні. Мої колеги там зможуть краще відповісти на такі питання. Я можу відповісти радше за Норвегію. Люди і відомства, з якими я контактую, не переключили свою увагу або енергію на Близький Схід. Це люди, які працюють над покращенням відносин між Норвегією та Україною, і які щодня допомагають нам виграти війну. Їхні функції не змінилися - вони продовжують працювати. Так, у ЗМІ та у політиці високого рівня Близькому Сходу зараз приділяється більше уваги, ніж Україні, але коли йдеться про бюрократію та тих, хто ухвалює рішення, увага не зникає.

Дякує Норвегії та норвежцям

Головченко також відчуває підтримку з боку норвезького народу. За що він хотів би їм подякувати.

- Я хотів би подякувати всім. Спілкуючись з офіційними особами, експертами, неурядовими організаціями та простими людьми, я відчував багато співчуття та підтримки.

Головченко каже, що він і Україна також дуже вдячні Норвегії за те, як вона прийняла українських біженців. А їх дуже багато для п'ятимільйонної країни.

- Коли я бачу цифри на кшталт 60-70 тисяч українців, які вже перебувають тут, ми говоримо про більш ніж один відсоток населення. Ми повністю усвідомлюємо виклики, пов'язані з цим. І з погляду житла, і з погляду громадського транспорту.

Головченко високо оцінює чіткі рамки норвезького уряду щодо біженців і вважає, що в цій країні існує добре розвинена імміграційна програма. Це означає, що біженці, які приїжджають сюди, можуть швидко вивчити норвезьку мову і вийти на ринок праці та зробити свій внесок в норвезьку економіку.

- Але, звичайно, багато з прибулих біженців - це люди похилого віку, поранені або діти, і вони потребують великої підтримки в перші кілька місяців, і підтримка, яку вони отримують, є дуже цінною.

- Звичайно, нелегко, коли на суспільство чиниться такий додатковий тиск, який може принести хвиля біженців, але українцям у Норвегії набагато легше, ніж у багатьох інших країнах. Це, ймовірно, одна з причин, чому потік українців до Норвегії продовжується.

Інша причина, на його думку, полягає в тому, що наближається зима і з нею численні російські напади, які все ще загрожують багатьом українцям у найближчі місяці.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux